Rahumäe kalmistu tähistab 120. aastapäeva
Reedel, 6. oktoobril 2023.a kell 14.00 toimub Rahumäe kalmistu 120. aastapäeva tähistamine. Kalmistu väärikast ajaloost tuleb mõtisklema Tallinna praost Jaak Aus.
Rahumäe kalmistu pühitseti 1903. aastal, matusepaigad eraldati siia mitmele kogudusele: Tallinna Kaarli, Jaani, Pauluse, Püha Vaimu, Peeteli, Immaanueli, Karmeli, Läti, Rootsi, baptisti- ja vennastekogudusele.
Möödunud sajandi alguseks olid Tallinna toonased kalmistud suuresti täis maetud, samas jätkas linn järjepidavalt kasvamist ning matuseplatsidest oli tekkinud terav puudus. Eriti puudutas see maalt linna kolinud eestlasi, samuti neid, kes elasid Tallinna ajaloolistes eeslinnades.
Kalmistud kuulusid sel ajal enamjaolt kindla kiriku juurde, kes polnud huvitatud teiste koguduste liikmete matmisest oma surnuaeda. Kõik see viis Tallinna linnavalitsuse ja Eestimaa kubermanguvalitsuse plaanini asutada täiesti uus matusepaik linna lähistele.
Pikema otsimise ning kaalumise järel õnnestus leida kalmistu jaoks maatükk Tallinn-Paldiski raudteeliini lähistel, Tallinna ja kiiresti kasvava Nõmme alevi vahel. Liivane pinnas polnud põllupidamiseks nagunii sobiv. Uut kalmistut hakati kutsuma Rahumäeks. Hiljem sai selle järgi nime ka raudteejaam ning asum.
Niguliste ja Oleviste koguduste põhiliselt baltisakslastest liikmeskond eelistas jätkuvalt matmist Kopli kalmistule, õigeusu kogudused Aleksander Nevski kalmistule. Nii kujunes Rahumäe peamiselt linnaeestlaste matmispaigaks.
Kalmistu mahukam laiendus tehti aastal 1928.a, uue osa uhke planeering jäi aga vaid paberile. Et vajadus uute matuseplatside järel oli jätkuvalt suur, rajati kalmistu idaosa lihtsustatult, seda osa laiendati veel nõukogude ajal ja 1990. aastatel.
Kaarli kogudus ehitas 1911-1913.a kalmistule ka Kaarli kiriku väliskujule viitava kahe torniga kabeli. Pühavaimu koguduse esialgne kabel oli puidust. Hiljem, 1930. aastail asendati see kalmistu lääneossa ehitatud funktsionalistliku kabeliga, mille arhitekt oli Elmar Lohk.
Rahumäe kalmistut haldab Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti hallatav asutus Kadrioru Park. Hetke seisuga on Rahumäe kalmistule maetud 81 300 inimest. Kalmistu arhiiv algab aga aastast 1950, seega on teadmata, kui palju maetuid oli enne seda.